Başlık

Blog categories

Featured products

Custom block

Custom CMS block displayed at the left sidebar on the Catalog Page. Put your own content here: text, html, images, media... whatever you like.

There are many similar sample content placeholders across the store. All editable from Theme Editor.

Kadın Pijama Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Rehber Niteliğinde

Kadın pijama takımları hem ev içi alanda daha rahat olabilmek hem de kaliteli uyku uyuyabilmek açısından büyük öneme sahiptir. İyi ve kaliteli bir pijama takımı, yoğun geçen bir günün ardından dinlenmek isteyen kadınların ilk sarıldıkları ürünler arasında yer almaktadır. Ancak pijama takımlarının bahsedilen yararlarının tam olarak görülebilmesi, doğru pijama takımının seçilmesi ile mümkündür. Kadın pijama takımı seçerken yapılacak hatalar, alınacak pijama takımından yarardan çok zararla karşılaşılmasına neden olma potansiyeline sahiptir. Bu yüzden de pijama takımı alırken üzerinde durulması gereken noktaların iyi bilinmesi gereklidir.

Pijama Takımı Seçimi Neden Önemlidir?

pijamatakimisecimionemi

Pijama takımlar, ev içinde kullanılan sıradan kıyafetler gibi görünse de esasında çok daha fazla anlama sahiplerdir. Pijama takımlarının uyurken de kullanılması, bu noktada en büyük etkendir. Uyku, insan vücudunun en savunmasız olduğu ve buna karşın kendini arındırarak yenilediği andır. Yanlış pijama takımı seçimi, bu anın verimsiz geçmesine ve hatta bazı zararlar il karşılaşılmasına yol açabilmektedir. Bu noktada ilk önemli şey kan dolaşımıdır. Uyurken kan dolaşımının rahat olması, hücrelerin kendilerini daha kolay ve hızlı yenilemesine katkı sağlamaktadır. Uykuda kan dolaşımının yavaş olması; erken yaşlanma, ciltte çatlaklar ve kurulukların ortaya çıkması, kalp ve damar hastalıklarının baş göstermesi gibi bazı olumsuzluklara kapı aralamaktadır. Pijama takımının buradaki rolü, bedeniyle alakalıdır. Alınacak pijama takımının bahsedilen olumsuzluklara yol açmaması, pijama takımının beden seçimi ile alakalıdır. Dar kadın pijama takımları bu noktada uzak durulması gereken hususlardandır.

Pijama takımı seçiminin dikkatli yapılmasını gerektiren hususlardan biri de cilt sağlığıdır. Pijama doğrudan cilt ile temas halinde olan bir ürün olması dolayısıyla, cilt sağlığına doğrudan etki etmektedir. Özellikle sentetik kumaş kullanılarak imal edilen pijama takımları, cilt üzerinde alerji ya da daha farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Ayrıca kumaşın sahip olduğu özelliklerden kaynaklanan bazı avantajlar ile dezavantajlar da söz konusudur.

Pijama Takımlarında Kumaş Seçimi

pijamatakimlarindakumassecimi

Kadın pijama takımı seçerken üzerinde en çok durulması gereken noktalardan biri kumaş seçimidir. Daha önce de bahsedildiği gibi, sentetik kumaşlar ciltte olumsuz etkiler yapabilmektedir. Ancak daha da önemlisi sentetik kumaşlarda yer alan zararlı maddelerin uyku esnasında cilde emilimidir. Genellikle uzun vadede kanserojen etkiye sahip olan sentetik kumaşlar, insan sağlığını bütünüyle tehdit etmektedir. Uyku esnasında cildin hava alması da önemli bir noktadır. Uykuda cildin havasız kalması, yeteri kadar solunum yapılamamasına ve cilt ile hücre yenilenmesinin yavaşlamasına yol açmaktadır. Bu yüzden de hava akışını engellemeyen kumaşların tercih edilmesi elzemdir. Son olarak da kumaşın terleme yapmaması ve olası terleme durumlarında teri çekerek uyku kalitesini arttırması gereklidir. Teri emmeyen kumaşlar, gece boyunca rahatsızlık hissi yaşanmasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda, pijama takımlarından istenilen yararları elde edebilmek için kullanılabilecek kumaş türlerinden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Viskon Kumaş Özellikleri: Viskon kumaş, kadın pijama takımı üretiminde kullanılabilecek en uygun kumaş türlerinden biridir. Bu kumaş türünün en büyük özelliği, nemi yüzde yüze varan oranlarda hapsedebilmesidir. Bu sayede uyku esnasında yaşanabilecek terlemelerin önüne geçebilmek mümkündür. Özellikle yaz ayları için kullanılacak pijamalarda viskon kumaş tercih edilmelidir. Esneklik açısından da viskon kumaş pamuktan iki kat daha üstün performansa sahiptir. Bu sayede büyük ölçüde konfor da sağlamaktadır.
  • Saten Kumaş Özellikleri: Kadın pijama takımlarında en sık kullanılan ve aynı zamanda kadınlar tarafından en çok tercih edilen kumaş türlerinden biri de saten kumaştır. Yumuşak dokusu ile neredeyse yok hissi uyandıran saten kumaşlar, rahatlığın en büyük sembolüdür. Terleme yaşanmasını engelleme bakımından da iyi bir yere sahiptir. Saten kumaşların en büyük özellikleri ise estetik görünümleridir. Saten pijamalar, kadınların güzelliklerine güzellik katmaktadır.
  • Penye Kumaş Özellikleri: Kadın pijama takımı imalatı için uygun olan bir diğer kumaş türü de penye kumaşlardır. Bu kumaş türünün en belirgin özelliği, yumuşak dokusudur. Ancak hava akışını sağlaması da göz ardı edilmemesi gereken bir yandır. Bu sayede cildin tüm gece boyunca hava almasına olanak tanımaktadır.
  • Kadife Kumaş Özellikleri: Estetik yönü ile ön plana çıkan bir diğer kumaş türü de kadife kumaşlardır. Rahat bir uyku uyuyabilmek için gerekli olan tüm rahatlığı sunan kadife kumaşlarda da nefes alabilirlik ön plandadır. Ayrıca kadife kumaştan imal edilen pijama takımlarının temizlenmesi oldukça kolaydır.

Pijama Takımlarında Beden Seçimi

pijamatakimlarindabedensecimi

Pijama takımlarında doğru bedeni seçmek hem sağlık açısından hem de rahatlık açısından büyük önem taşımaktadır. Kadın pijama takımı için beden seçerken, gündelik kıyafetlerin bedenlerinden bir beden daha büyük olması yararlıdır. Zira daha önce de bahsedildiği gibi, uyku esnasında dar pijama giyinmenin kan dolaşımını engelleyen ve yavaşlatan bir yönü bulunmaktadır. Ayrıca alınacak pijama takımının imal edildiği kumaşın türü ile beden arasında da doğrudan bir ilişki vardır. Bazı kumaş türlerinin yıkandığı zaman belirli ölçüde çekme payı bulunmaktadır. Bu tür kumaşların kullanıldığı pijama takımlarında, beden seçimi daha dikkatli yapılmalıdır.

Pijama Takımlarında Renk Seçimi

Kadın pijama takımı seçerken diğer maddeler kadar olmasa da önemli olan faktörlerden biri de renktir. Renklerin insan sağlığı ve ruh hali üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Yapılan pek çok araştırma, sürekli canlı ve sıcak renklerle muhatap olan insanların daha sağlıklı ve neşeli olduklarını göstermektedir. Bu etki kadınlar üzerinde daha belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. Bu yüzden de pijama seçiminde, doğru rengi seçebilmek için de çaba gösterilmelidir. Renk seçiminde mevsime göre karar vermek de mümkündür. Yaz ve bahar aylarında daha canlı ve sıcak renkler kullanılırken, sonbahar ve kış aylarında daha sade renkler tercih edilmelidir. Bu, mevsimlerin ruhunu yaşayabilmek açısından da önemlidir.

Yazlık Pijama Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yazlikpijamasecimi

Pijama takımlarının hangi mevsimde giyileceği ve yaşanılan bölgenin iklim özellikleri de pijama seçiminde dikkate alınması gereken noktalardandır. Yaz gecelerinin sıcak geçtiği bölgelerde, pijama takımlarının mutlaka nem emici özellikte olmasına odaklanılmalıdır. Her ne kadar istenilmeyen bir durum olsa da yaz gecelerinde terlemeden kaçınabilmek mümkün değildir. Bu yüzden de yazlık pijama takımlarının ter emici olması gereklidir. Ayrıca yaz mevsimi için tercih edilecek kadın pijama takımları kısa kollu olmalıdır. Bu hem yaz aylarınca cildin daha kolay hava alabilmesi hem de rahat uyunabilmesi için gereklidir.

Kışlık Pijama Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kislikpijamasecimi

Kışlık pijama takımı seçiminde de özen gösterilmesi gereken hususlar mevcuttur. Bunların başında sıcak tutması gereklidir. Özellikle kış aylarının sert geçtiği bölgelerde, pijama takımının ısı açısından iyi değerde olmasına dikkat edilmelidir. Ancak ısı özelliğine bakarken, aynı zamanda hava alabilir olması da gözden kaçırılmamalıdır. Kalın olmasına rağmen hava geçirgenliği olan kumaşlardan imal edilen pijama takımları, kış ayları için son derece uygundur. Ayrıca kışlık pijama takımlarında uzun kollu modellerin tercih edilmesi daha doğrudur. Her iki mevsimde de sentetik kumaştan üretilen ürünlerden uzak durulmalıdır.

Daha eski gönderi
Daha yeni yayın
×